BAŞARI NEDİR BAŞARILI BİR HAYAT İÇİN TİYOLAR

Sonunda fayda göreceğini bildiğiniz bir eylemi gerçekleştirmek başarı olarak isimlendirilebilir. Herkes başarılı olabilir. Başarıya yalnızca üstün yetenekli insanların ulaştığı düşünülmemelidir. Başarıyı elde etmek için çabalamak gerekir. Konuyu daha detaylandırmak gerekirse başarıya giden yollar konuşulmalıdır.

başarı üzerine söylenmiş sözler de sizlere ilham olabilir. başarı hikayeleri ve başarı sözleri yol göstermesi adına sizlere yardımcı olacaktır. Birkaç tane başarı üzerine söylenmiş sözü paylaşmak isterim.

  • Başarınızı ilk unutan, başarısızlığınızı ilk gören siz olun. (Mümin Sekman)

  • Başarı bir yolculuktur, bir varış noktası değil. (Ben Sweetland)

  • Güçlükler başarının değerini arttıran süslerdir. (Moliere)

Başarıya Ulaşmak İçin Anahtar Sorular

Hayatta kim olduğunuza karar vermek başarı için atacağınız büyük bir adımdır. Siz gerçekten neyi istiyorsunuz? Bunu düşünmelisiniz. Örneğin, şöhret olan insanlara bir bakın. Kimi o ışıltılı hayatı tökezlemeden yaşıyorken kimi ise depresyon ilaçları ile ayakta duruyor. Yanlış seçimler, yanlış başarı algıları insanı mutsuzluğa sürüklüyor. Aşağıda maddelediğimiz sorulara net yanıtlar verin. Kendinize dürüst olun. Doğru sonuca mutlaka ulaşacaksınız.

  • Kim olmak istiyorsunuz?

  • Hayatınızda ne yapmak istiyorsunuz?

  • Sizin için önemli olan şeyler neler?

  • Neyi yaparken heyecan duyuyorsunuz?

  • İmrendiğiniz yaşam tarzı nedir?

  • Siz öldükten sonra nelerle anılmak isterdiniz?

Gerçek başarı, cevabı zor sorulara dürüstçe cevap verebilmeyi gerektirir. Kişi kendinden kaçarsa başarı da ondan kaçacaktır. Başarı için mutlak sebepler aramak yerine, başarıyı hayatınıza nasıl getirirsiniz buna çareler aramalısınız. Emek olmadan yemek olmayacağını bilerek hareket etmek de büyük bir azim gerektirir. Başarı için sabretmek, sabırlı olmak içinse bilinçli olmak yetecektir. Hiçbir zaman pes etmemeniz gerektiğini öğrenmelisiniz.

Şimdi başarılı olmak için neler yapabiliriz? Bunun üzerinde duralım. Öneri listesi sayesinde hayatınızda değişiklik ve bir düzen getirebilirsiniz. Ancak tüm bunları kendi iradenizle yapabilirsiniz. Öncelikle isteyin. Başarı gerçekten çok isteyenler attığı adımlarla birlikte hedefe ulaşabilir.

Başarılı Olmak İçin 11 Öneri Listesi

başarılı olmak birçok nedene bağlıdır. yani birtakım kararlar ya da yollar izlenerek başarının anahtarı çözülür. başarı beklemekle gelen bir şey değildir. başarı sağlamak için başarının arkasından koşmak gerekir. kısacası başarı için öncelikle harekete geçin. ne iş yaparsanız yapın harekete başlamadan bir anlama kazanmayacağını unutmayın. hadi gelin şimdi başalı olmak için 11 öneri listesine göz atalım.

Bahane üretmeyin

Yapmakta olduğunuz işe odaklanın ve her ne olursa olsun sonuçlandırmaya çalışın. Başladığınız işi herhangi bir sebeple yarım bıraktığınızda aynı heyecanla kaldığınız yerden başlamanız zor olacaktır. Sabırla iş bitirmek, kendi dayanıklılığınızı görmek sizi daha çok cesaretlendirir. Başarıya giden yolda zorlansanız da meyvesi çok güzel olacaktır.

Ders çıkarın

Hata ile tecrübeyi karıştırmayın. Anlık yaptığınız yanlışlardan ders çıkararak ilerleyin. Başarınızın önüne yaptığınız hataları engel koymayın. Tecrübelerinize bir yenisini daha eklemek başarıya giden yolu kısalttığınız anlamına gelir.

Hedefiniz olsun

Çok güzel bir söz vardır ‘’hedefi belli olmayan gemiye hiçbir rüzgâr yardım edemez’’ diye... Ne istediğinizi bilmek başarılı olmanızı sağlar. Motivasyonunuzu artırır. Önce küçük hedefler ve ardından büyük hedefler belirleyin ki, başarıya adım adım ulaşabilesiniz.

Planınız olsun

Bu kriter çoğu kişi için zordur. Planlı yaşamayı herkes başaramaz. Bunun ilk sebebi düzenin, dağınıklıktan daha zor olmasıdır. Hayat hep aynı akmaz bunun farkındayız. Planınız aksadığında motivasyonunuzun düşmesi de normal... Siz yine de plan yapın. Aksamalar olsa da yaptığınız plana elinizden geldiğince uymaya çalışın. Bu size başarı getirecektir.

Kendinizi tanıyın

Kendinizi keşfedememiş olmanız neyi iyi yaptığınızı bilmediğiniz anlamına gelir. Yeteneklerinizin peşinden koşmalısınız. Herkes aynı konulara ilgi duymaz. Başarmak istediğiniz her neyse bu sizin ilgi alanınıza giriyor mu? Buna karar vererek hareket edin.

Harekete geçin

Başarmaktan korkmayın. Evet biraz ironik bir tabir ama durum aynen böyle. Örneğin bir işi başarmaya çalışıyorsunuz ve o kadar fazla yoruluyorsunuz ki bir türlü olmuyor. Ama görüyorsunuz bu işi kısa sürede yapabilenler var. Takılmayın. Herkesin başarı süresi ancak kendini ilgilendirir. Siz sonuca odaklanın. Yarı yolda pes etmeyin. Çevrenizle ilgilenmeyin. Kendinizi yalnızca yapmakta olduğunuz işe verin. Böylece gidişatın değil neticenin önemli olduğunu göreceksiniz. Başarıya giden yolda düşebilirsiniz mühim olan kalkıp devam edebilmektir.

Arkadaşlarınızı doğru seçin

Başarı nedir? Sorusu arkadaşlık ile ilişkilendirilemez gibi geliyor değil mi? Öyle değil. Arkadaşınız sizi nereye götürürse peşinden gidersiniz. Başarı da aynı şekilde... Başarınızı katlayacak kişilerle arkadaşlık etmeniz sizi geliştirecektir. Boş işlerle uğraşan kişilerle beraber olmak sizin de vaktinizi boşa geçirmenize sebep olur. Başarı, ihmali sevmez. Vaktinizi iyi değerlendirin.

Başarıya bakış açınızı değiştirin

Bu madde herkes için gerekli olmayabilir. Kendinizi irdelemenizde fayda var. Eğer dün yaptıklarınızdan daha fazlasını bugün yapamadıysanız bunu telafi etmeye çalışmalısınız. Başarı elde etmek zorunda olduğunuz bir şey değildir. Başarıyı mutluluk için gerekli görmek, başarmaktan keyif almak, başarı kavramını yüceltecektir.

İstişare edin

Sizden daha deneyimli kişilerden fikir almak başarıya ulaşmanızı kolaylaştırır. Yardım almaktan çekinmeyin.

Mutlu olun

Size mutluluk getirmeyen şeyler başarı değildir. Herkesin başarısı farklıdır. Kimi için A noktasına varmak hedeftir kimi içinse B noktası... Siz bir başkasının peşine takılarak değil, hayallerinizin arkasından koşarak başarıya ulaşabileceğinizi unutmayın.

Merak ve tutukulu olun

Yeniliklere her zaman açık olun. Hedefiniz için tutukulı olun. Ve yeni şeyler için araştırmacı ruhunuzu kaybetmeyin. Merka, sorgu ve soruyla olayları daha fazla inceleyin.

Başarmak... Elbette bu 11 öneriyle sınırlı değil. Konuya farklı pencerelerden bakmakta gerekir. Başarı nedir? Sorusunun tam cevabı için başarı ne değildir bunu da irdelemek lazım. Çoğu kişi başarının tanımını yaparken onu maddeleştirir. Para, gücü temsil ettiği için başarıyı direkt olarak çağrıştırır mesela. Ne yazık ki, başarı bu kadar kolay ve bayağı bir kavram değildir. Bir başkası için doğru olan bir yol sizin için yanlış olabilir. Sizin başarınıza ancak siz karar verebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Edirne şehrinden bir kullanıcımıza Saadet-i Name bakıldı. 1 saat önce   Onaylandı

İletişime Geç